Hoitoon pääsy

Terveydenhuoltolain mukaan:

  • potilaan on saatava arkipäivisin virka-aikana välittömästi yhteys terveyskeskukseen
  • hoidon tarpeen arviointi on tehtävä viimeistään kolmantena arkipäivänä yhteydenotosta
  • potilaan tulee päästä hoitoon kolmen kuukauden kuluessa hoidon tarpeen arviosta
  • mikäli terveyskeskuksesta tehdään lähete erikoissairaanhoitoon, tulee hoidontarpeen arviointi siellä aloittaa kolmen viikon kuluessa lähetteen saapumisesta ja potilaan päästä hoitoon kuuden kuukauden kuluessa

Tutustu hoitotakuun toteutumiseen Vantaan terveysasemilla

Vuosi 2021

Hoitotakuun toteutuminen 1.6.-30.6.2021

Hoitotakuun toteutuminen 1.5.-31.5.2021

Hoitotakuun toteutuminen 1.4.-30.4.2021

Hoitotakuun toteutuminen 1.3-31.3.2021

Hoitotakuun toteutuminen 1.2.-28.2.2021

Hoitotakuun toteutuminen 1.1.2021-31.1.2021

Vuosi 2020

Hoitotakuun toteutuminen 1.12.-31.12.2020

Hoitotakuun toteutuminen 1.11.-30.11.2020

Hoitotakuun toteutuminen 1.10.-31.10.2020

Hoitotakuun toteutuminen 1.9-30.9.2020

Hoitotakuun toteutuminen 1.8.-31.8.2020

Hoitotakuun toteutuminen 1.7. - 31.7.2020

Hoitotakuun totetutuminen 1.6. - 30.6.2020

Hoitotakuun toteutuminen 1.5.- 31.5.2020

Hoitotakuun toteutuminen 1.4.-30.4.2020

Hoitotakuun toteutuminen 1.3.-31.3.2020

Hoitotakuun toteutuminen 1.2.-29.2.2020

Hoitotakuun toteutuminen 1.1.-31.1.2020

Vuosi 2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.12.-31.12.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.11.-30.11.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.10.-31.10.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.9.-30.9.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.8.-31.8.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.6.-31.7.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.5.-31.5.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.4.-30.4.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.3.-31.3.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.2.-28.2.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.1. - 31.1.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.12.-31.12.2018

Hoitoonpääsy Suun terveydenhuollossa

Kiireettömään tutkimukseen annetaan ajat yksilöllisen hoidon tarpeen mukaan, odotusaika keskimäärin 4 kuukautta. Vapaita aikoja tarjotaan kaikista Vantaan hammashoitoloista.

Hoitotakuun toteteutuminen Suun terveydenhuolto (1.3.2021)

Hoitotakuun toteutuminen Suun terveydenhuolto (7.9.2020)

Hoitotakuun toteutuminen Suun terveydenhuolto (7.1.2020)

Ajankohtaista