Lasten ja nuorten kulttuuri
Vantaalaisille lapsille, nuorille ja lapsiperheille sekä päiväkodeille ja kouluille tarjotaan laadukkaita ja monipuolisia taide- ja kulttuuripalveluja. Ohjelmistossa on mm. musiikkia, teatteria, sirkusta, näyttelyitä ja opastuksia, kursseja ja työpajoja sekä yleisötapahtumia ympäri Vantaata.
Vantaalla toimii kaksi lastenkulttuurikeskusta: Lastenkulttuurikeskus Pessi Tikkurilassa ja Lastenkulttuurikeskus Toteemi Myyrmäessä. Lastenkulttuurikeskuksissa järjestetään monipuolista toimintaa perheen pienimmille sekä taidekursseja, työpajoja ja harrastustoimintaa myös koululaisille. Taidetta ja kulttuuria voi kokea ja harrastaa lastenkulttuurikeskusten lisäksi useissa kulttuurikohteissa ja taideopetusta antavissa paikoissa Vantaalla. Kouluille ja päiväkodeille on tarjolla monipuolinen oma ohjelmistonsa.
Kulttuuria kotona
Olemme koonneet taidekasvatus- ja puuhavinkkejä lapsiperheiden arkeen koronaviruksen aiheuttamissa poikkeusolosuhteissa. Löydät sivuilta innostavaa tekemistä lapsille tai koko perheelle. Voitte seikkailla sivulla yhdessä lapsen kanssa valiten vaikkapa päivän taidekasvatusvinkin tai puuhan.
Vantaa iloa
Lapsen kanssa kotona
Kulttuuria kotona
Lastenkulttuuria Vantaan tapahtumakalenterissa ja Koulun Kulttuuri -kausiesitteessä
Vantaan lastenkulttuuriohjelma on Vantaan tapahtumakalenterissa. Paperista ja sähköistä Kulttuurikaruselli / Kulturkarusellen -esitettä ei tänä keväänä julkaista lainkaan.
Vantaan harrastustoiminta on hobihobi.fi -palvelussa.
Kouluille suunnattu ohjelma löytyy Koulun kulttuurisyksy- ja kevät -esitteistä. Kevään sähköinen esite julkaistaan ja ilmoittautuminen ohjelmiin alkaa 7.1.
Mobiilipalvelulla lippuja lasten kulttuuritapahtumiin
Osaan lastenkulttuuritapahtumista voi ostaa liput verkosta osoitteesta kulttuuriliput.vantaa.fi. Palvelu toimii parhaiten mobiililaitteella. Koulujen ja päiväkotien ryhmänohjaajat voivat myös varata lippuja tapahtumiin.