Koroonaviirus / Eesti keel (viro)

Koroonaviirus (covid19) on uus viirus, mis põhjustab ägeda hingamisteede infektsiooni. Sümptomiteks võivad olla köha, kurguvalu, palavik, hingamisraskused, lihasevalud ja peavalu. Ainult sümptomite alusel ei saa otsustada, kas hingamisteede põletiku põhjustajaks on koroonaviirus või mingi muu viirus või bakter.

Piiramismeetmete abil on õnnestunud hoida nakkused Soomes üsna hästi kontrolli all. Hoolimata sellest, et piiramismeetmeid hakatakse astmeliselt tühistama, on tähtis, et igaüks järgib endiselt antud juhiseid, sest olukord on veel tõsine.

Igaüks võib oma tegevusega aeglustada koroonaviirusepideemia levimist:

  • Hoolitsege käte hügieeni eest: peske käsi veega ja seebiga vähemalt 20 sekundit.
  • Ärge puudutage silmi, nina või suud, kui te ei ole just käsi pesnud.
  • Kui köhite või aevastate, kaitske suud näiteks kasutades taskurätikut või varrukat.
  • Jääge koju, kui teil on külmetuse või paragripi sümptomid.
  • Ärge osalege üle 50 inimese kogunemistel.
  • Hoidke teiste inimestega 1–2 meetrit vahet väljas käies ja poes käies.

Eakatel inimestel on selgelt noortest inimestest suurem risk saada koroonaviiruse haigusest tõsiseid, haiglaravi vajavaid ja isegi eluohtlikke sümptomeid. Kui olete üle 70-aastane, ärge saage teiste inimestega näost-näkku kokku, ja vältige liikumist kodust väljaspool. Hoidke kontakti lähedaste inimestega telefoni teel või veebis.Tegevusjuhend üle 70-aastastele inimestele.

Piiramismeetmete abil on õnnestunud hoida nakkused Soomes üsna hästi kontrolli all. Hoolimata sellest, et piiramismeetmeid hakatakse astmeliselt tühistama, on tähtis, et igaüks järgib endiselt antud juhiseid, sest olukord on veel tõsine.

Kui kahtlustate koroonaviirust

Tehke elektrooniline sümptomite hinnang, siis saate juhised, kuidas tegutseda. Teenus töötab soome, rootsi ja inglise keeles. Võtame teiega ühendust, kui teie seisund seda nõuab.

Kõiki koroonaviiruskahtluseid enam ei testita, vaid edaspidi keskendutakse proovi võtmisel piiratud rühmade proovide võtmisele. Suurim osa koroonaviirusesse haigestunutest toibub nädalasel kodusel ravil olles, arsti ravi vajamata. Sümptomeid võib vajadusel leevendada valuvaigistitega või auru sissehingamisega.

Kui te ei saa koduse ravi juhiseid järgides hakkama, võite helistada argipäeviti kell 8–16 tervisekeskuste telefoniteenuse numbrile 09 839 50 000. Õhtuti ja nädalalõppudel võite helistada erakorralise meditsiini osakonna numbrile 116 117. Võtke alati koroonaviiruskahtluse korral telefoni teel ühendust enne tervisekeskusesse või erakorralise meditsiini osakonda minekut.

Toetus ja nõustamine

Vantaa uusasukatele pakutakse nõustamist vene, eesti, somaalia, inglise, rootsi ja soome keeles. Nõustamisel räägitakse Vantaa linna teenustest ja eriolukorrast. Nõustamine on avatud esmaspäevast neljapäevani kell 11–14. Võite meiega ühendust võtta helistades või e-posti teel.

Hanke Tsempataan mitmekeelne distantsnõustamine teenindab Vantaa elanikke T-R kell 10–15:

  • Soome, vene keel: Valeria Komina (Vantaa Vene klubi), tel 044 948 9220 (WhatsApp, Viber), tsemppari@vvklubi.fi

Järjestörinki pakub nõustamist sisserändajatele:

Venekeelseid materjale muuhulgas Vantaa linna suunistest, muudatustest teenustes, kriisiabist, toidujagamise muudatustest, nõuandlate uutest praktikatest ja ajagraafikutest ja töötaotlejaks registreerimisest: Vantaa Vene klubi.

Teenus Yhteinen pöytä jagab ülejääktoidu kotte nõrgas majanduslikus olukorras olevatele inimestele eriolukorra ajal koju transportimisega. Teenus töötab numbril 09 8395 0450 argipäeviti kell 9–12.

Asjaajamisabi Vantaa karantiinis olevatele üle 70-aastastele ja teistele riskirühma kuuluvatele saab numbrilt 09 8395 0460 argipäeviti kell 8–15.30. Teenus pakub turvalist poes käimist ja apteegis asjade ajamist. Asjaajamisabi on mõeldud üle 70-aastastele või teistele riskirühma kuuluvatele, kellel ei ole lähedasi inimesi, kes nende eest poes käiksid või apteegis asju ajaksid.

Ettevõtja, kas te vajate toetust koroonaepideemia tõttu? BusinessVantaa inglisekeelne kokkuvõte juhiste kohta.

Töö- ja ettevõtlusministeerium avaldab andmeid koroonaviiruse mõjude kohta ka eesti keeles.

Kui te ei saa ajada asju Kelas veebi vahendusel, võite helistada teenusesse inglise keeles argipäeviti kell 9–15 (pere- ja eluaseme küsimused, õppurid, töötud, tel 020 634 2550, tervis ja pensionid: tel 020 634 2650). Esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti kell 9–12 võite helistada vene keeles (tel 020 6344 901).

Vamos Vantaa pakub kooli koduste ülesannete tegemise abi sisserändajataustaga koolilastele. Vanemad võivad saada toetust näiteks Wilma kasutamises. Teenus on soome, somaali ja inglise keeles. Idiris Farah, tel 050 471 1812, idiris.farah@hdl.fi. Shirwa Gurhan, tel 050 471 2218, shirwa.gurhan@hdl.fi.

Infofinland.fi lehekülgedelt leiate kogutult linke Soome ametivõimude avaldatud andmetele koroonaviirusest ja koroonaviiruse mõjust Soomes.

Üleriigilisest telefoninõustamisest tel 0295 535 535 ja chatist saab üldist informatsiooni koroonaviirusest argipäeviti kell 8–21 ja laupäeviti kell 9–15. Teenust saab esmajärjekorras soome keeles ja võimaluste korral rootsi ja inglise keeles ka.

Valik koroonaviiruse mõjudest Vantaa linna teenustele

Sotsiaal- ja tervishoiuteenused

Tervisekeskustes on tung ja vastame tervisekeskuste telefoniteenuse numbril 09 839 50 000 (E-R kell 8-16) käesoleval hetkel ainult kiireloomulistele telefonikõnedele. Tagasihelistamisepalve on kasutuselt ära võetud. Pöörduge mittekiireloomulistes küsimustes hiljem või kasutage Kliniki internetiteenust (Klinikin nettipalvelu). Erakorralise meditsiini osakond ja tervisenõustamine väljaspool ametiasutuse lahtiolekuaega: Erakorralise meditsiini osakonna number 116 117.

Martinlaakso tervisekeskus on nüüd koroonatervisekeskus, kuhu hingamisteede haiguste sümptomite all kannatavad patsiendid telefoniteenuse hinnangu kaudu suunatakse. Muud Vantaa tervisekeskused keskenduvad muu kiireloomulise ravi osutamisele.

Uuenev informatsioon kõigi sotsiaal- ja terviseteenuste muutuste kohta soome, rootsi ja inglise keeles.

Lasteaiad, põhiõpe ja gümnaasiumid

Tutvuge teadaannetega:

Vantaa-infod, tööhõiveteenused ja Vantaa täiskasvanute õppeasutuse koolitused sisserändajatele

Vantaa-info asjaajamispunktidest Tikkurila ja Myyrmäki on avatud nende lahtiolekuaegade kohaselt. Korso Vantaa-info on suletud määramata ajaks. Kõik sündmused ja üritused tühistatakse kuni 31.05.

Tööhõiveteenused teenindavad telefoni teel ja elektrooniliselt. Tegevuspunktid on kinni. Vantaas teenindab sisserändajaid ka Vantaa oskuskeskus (Vantaan osaamiskeskus). Juhul kui te ei ole Töö- ja ettevõtlusbüroo (TE-toimisto) klient, kuid soovite lisainformatsiooni tegevuse kohta, võite pöörduda oskuskeskuse poole e-posti teel osaamiskeskus@vantaa.fi.

Vantaa täiskasvanute õppeasutuses (Vantaan aikuisopisto) korraldatud sisserändajate üksuse lugemiskoolitus, soome keele koolitus ja täiskasvanute põhiõpe jätkavad kaugõppe vormis.

Kasulikud lingid

vantaa.fi/koroonaviirus
vantaa.fi/coronavirus_est